Sylwester- czas fajerwerków i lęków.

09.01.2024

Sylwester to czas, kiedy na portalach społecznościowych pojawia się mnóstwo wpisów na temat używania petard podczas tej jednej nocy.

Mocnym argumentem przemawiającym za zaprzestaniem tej praktyki, jest lęk pojawiający się nie tylko u zwierząt, ale również u osób starszych i z autyzmem.

I nie mogę z tym stwierdzeniem dyskutować, Jest to absolutnie niepodważalny fakt.

Sama mam dwa psy i mimo tego, ze jeden z nich w tę jedną noc jest szczęśliwy i zdecydowanie zalicza się do psów uwielbiających petardy i najchętniej spędza ten czas, w oknie obserwując kawalkady wystrzałów, to drugi nasz pieseł przeżywa koszmar nieporównywalny z żadnym jej leków.

Nie pomagają żadne leki uspokajające i dla niej jest to ogromny stres, który niesie za sobą konsekwencje nawet przez kilka dni. Dlatego też w Sylwestra ja i mój Mąż spędzamy ten czas, zamknięci w łazience wraz z nią, próbując ją chociaż trochę uspokoić. Ale ja dziś nie o tym.

Dziś chciałabym poruszyć temat burzy wywoływanej w komentarzach pod wpisami, typu „Nie strzelam w Sylwestra”. Bo o ile osoby, które mają zwierzęta, są jak najbardziej wyrozumiałe co do treści tych postów, to reszta już niekoniecznie. Pojawiają się uzasadnienia, które nijak mają się do rzeczywistości. O ile dziecku można wytłumaczyć, że fajerwerki służą celebracji danego święta, to już jest zupełnie inna sytuacja w przypadku ludzi starszych lub borykającymi się z lękami, chorobami lub jak wspomniałam wcześniej, zwierzętami.

Niestety tutaj żadne farmakologiczne wspomagacze nie pomogą na tyle, żeby ten lęk przezwyciężyć.

I tu przechodzimy do moich wniosków. I oczywiście zdaję sobie sprawę, że większość może ze mną się zgadzać. Przyjmuję to i rozumiem.

Waśnie dlatego stworzyłam tego bloga, żeby móc czasami wygadać się i wyrzucić z siebie to, co czasami zalega mi na duszy. Moje wnioski na temat strzelania w Sylwestra:

1. Nie widzę przeszkód, żeby używać petard w tę jedną, wyjątkową noc. Ale jest tu bardzo duże „Ale”…

Mianowicie: strzelajmy, ale o północy. Kiedy rzeczywiście jest Sylwester. Dajcie, proszę czas dla np. właścicieli psów, żeby mogli wyprowadzić swoich futrzastych przyjaciół na zewnątrz.

Strzelanie w ciągu dnia i długo po nocnych szaleństwach, jest zwyczajną głupotą i brakiem szacunku do innych.

Dajcie czas na przygotowanie nie tylko zwierząt, ale też i ludzi niekorzystających z uciech nocnych szaleństw. Nawet podane leki uspokajające mają swój czas działania. Ludzie starsi nie mogą łykać leków wyciszających przez całą dobę i traktować je jak cukierki. Często stan fizyczny nie pozwala na serię leków uspokajających.

Analogiczna sytuacja jest w przypadku zwierząt, do tego dochodzi potrzeba załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz, co jest prawie zawsze niemożliwe ze względu na powtarzające się niekontrolowane wybuchy podczas całego dnia.

Zrozumcie innych, a i przeciwnicy petard, tacy jak ja, postarają się zrozumieć Waszą chęć do uczczenia tej nocy serią wystrzałów i wybuchów.

2. Miłośnicy petard: zrozumcie, że nie każdy ma ochotę spędzać czas tak samo jak Wy. Staram się zrozumieć innych i tego samego oczekuje od innych.

Empatia i obopólne zrozumienie bardzo ułatwia życie, nie tylko podczas Nowego Roku.

3. Cytaty, typu: „Pies podczas wojny walczył na froncie i nie bał się”, można schować do lamusa.

Tak jak zmienia się świat, zmieniamy się my, nasz wygląd, rozszerza się światopogląd, tak samo zmieniają się zwierzęta, które są wokół nas. Psy coraz częściej są domownikami, a nie tylko elementem alarmowym. Mieszkają z nami i pełnią rolę pełnoprawnych członków rodziny.

I mam nadzieję, że wkrótce wszystkie zwierzęta będą traktowane z należytym im szacunkiem. I jeśli ktoś uważa, że to tylko zwierzęta i nie ma potrzeby traktowania ich dobrze, to mam nadzieje, że świadomość i humanitarność wkrótce dotrze i do nich. I to tyle.

Może dziwne, że jako miłośniczka zwierząt nie mam nic przeciwko zabawie sylwestrowej przy użyciu petard, ale uważam, że wszystko jest dla ludzi.

Tylko z głową i dla ludzi mądrych.

Zawsze powtarzam, że empatia i wrażliwość emocjonalna są jednymi z najważniejszych ludzkich cech. Takie są moje myśli, kiedy już noworoczny szał ucichł.

Wszystkiego najpiękniejszego dla Was w tym Nowym 2024 Roku!

blog CityJungle.pl