Zakup nowego auta- krok po kroku (czyli jak nie zabłądzić we mgle)

25.11.2019

Kupno nowego samochodu…nie taki diabeł straszny…chociaż rogaty 😉
Zapewne każdy mężczyzna wie, jakie kroki należy poczynić przy zakupie nowego auta. Dlatego ten wpis na moim blogu nie będzie krótki (a może jednak tak? :)), treściwy (mam nadzieję) i skierowany głównie do kobiet. Ze względu na rozbudowany temat, pozwolę sobie podzielić ten post na 2 części.

City Jungle pomaga jak może 🙂
1. Jeśli masz już upatrzone swoje wymarzone auto, to poproś osobę sprzedającą o udostępnienie numeru VIN. (o numerze VIN napiszę osobny post, ten temat zasługuje na długi, osobny artykuł). Sprawdź ten numer, najlepiej w autoryzowanym serwisie. Możesz również zrobić to samodzielnie korzystając z jednej z wielu dostępnych wyszukiwarek. Nigdy nie pomijaj tego kroku. Sprawdzenie VIN pozwoli uniknąć zakupu np. kradzionego auta. Drobna uwaga! Takie badanie jest płatne. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, proszę o wiadomość prywatną.
2. Sprawdź ubezpieczenie pojazdu- data zawarcia umowy, koniec ubezpieczenia oraz co najważniejsze: wpłaty Sprzedającego auto. To jest bardzo ważne. Pozwoli uniknąć niespodzianki w postaci zapłaty zaległej raty ubezpieczenia. Tutaj jest istotne, że jeśli nie ma aktualnego ubezpieczenia, to musisz po zakupie zgłosić się do Ubezpieczyciela. I tutaj masz następujące opcje do wyboru:
Możesz przedłużyć istniejącą umowę, ale z nową kalkulacją i na nowych warunkach.
Możesz również rozwiązać istniejącą umowę i ubezpieczyć auto w nowej firmie ubezpieczeniowej. Pamiętaj tylko o rozwiązaniu umowy z dotychczasowym Ubezpieczycielem.
Jeśli ubezpieczenie jest aktualne i opłacone, to po stronie Sprzedającego leży obowiązek zgłoszenia zmiany właściciela auta.
3. Umów wizytę w znanym Tobie warsztacie lub zadzwoń do Centrum Serwisowego blisko miejsca zakupu. Zrób to Ty. Nie pozwól Sprzedającemu ustalić miejsca kontroli auta, które chcesz kupić. Jest to gwarancja, że auto będzie sprawdzone rzetelnie, a nie przez podstawionego mechanika Sprzedającego. Taki przegląd może mieć różne ceny w zależności od miejsca, pojazdu oraz cennika Serwisu. Przy umawianiu wizyty zapytaj o koszt takiego przeglądu. Zaznacz, że jest to przegląd “przedzakupowy”


4. Jeśli masz taką możliwość, to poproś zaufanego znajomego, kolegę lub przyjaciela o towarzystwo podczas zakupu auta.
5. Drobna informacja dotycząca głównie Kobiet: nawet jeśli jesteś gotowa na zapłatę za auto gotówką, to zapytaj Sprzedającego czy możesz zapłacić “przelewem”. Oczywiście w sytuacji, gdy transakcja będzie przebiegała pomyślnie, zawsze możesz powiedzieć, że masz gotówkę przy sobie. Gotówkę sprytnie schowaj i nie staraj się nikomu pokazywać pieniędzy. To dla Twojego bezpieczeństwa.
6. Wydrukuj 2 egzemplarze “Umowy Kupna- Sprzedaży”. Gotowe druki znajdziesz w internecie, wpisując w wyszukiwarkę; “Umowa Kupna-Sprzedaży Samochodu”. Jeden egzemplarz będzie potrzebny Tobie przy dalszych formalnościach, które omówię w 2-giej części postu. Drugi egzemplarz dostanie Sprzedający.
koniec części 1-wszej

01.12.2019 część 2

7. Spotkaj się z osobą, która sprzedaje auto w miejscu bezpiecznym dla Ciebie. Miejsce publiczne, takie jak kawiarnia, restauracja…itp. Najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie ze sobą osoby zaufanej. Kogoś, kto zagwarantuje bezpieczeństwo lub będzie mógł trzeźwo obserwować z boku. Często jest tak, że nasze emocje przy zakupie nowego auta nie pozwalają na rzeczową ocenę wypowiedzi i przekazywanych nam informacji przez właściciela auta.
8. Koniecznie miej przy sobie dowód osobisty. To jest jedyny dokument, który musisz mieć przy sobie jako Kupujący.

9. Pamiętaj, że 14 dni od daty zakupu (która musi być na umowie), będziesz musiała udać się do Urzędu Skarbowego i tam uiścić opłatę w wysokości 2% wartości auta.
I tutaj jest najlepsze miejsce na wspomnienie o bardzo istotnej rzeczy: pamiętaj, że do kwoty wymienionej przez Sprzedającego , musisz doliczyć:
– Wspomnianą kwotę 2% wartości auta, którą musisz opłacić w Urzędzie Skarbowym
– koszty rejestracji auta
– koszty ubezpieczenia
– koszt przeglądu
10. Czekają Cię dwie wizyty w Urzędzie Komunikacyjnym:
Pierwsza- weź ze sobą tablice rejestracyjne nowego auta
Druga- w celu odebrania stałego dowodu rejestracyjnego. Dokładnych wskazówek udzielą pracownicy Urzędu Komunikacyjnego.
10. W tym punkcie chciałabym wspomnieć o rzeczach, o których większość Kupujących nie pamięta. A według mnie są bardzo istotne.

Mam tu na myśli sprawdzenie poziomu oleju, płynu do spryskiwaczy oraz koła zapasowego, trójkąta ostrzegawczego, czy lewarka. Będziesz musiała wrócić tym autem do domu, być może kilka kilometrów. Lecz często musimy pokonać długo odcinek drogi i dlatego lepiej jeśli będziemy bezpieczne w razie awaryjnej sytuacji, jak śnieg, zmierzch, czy stłuczka.

Mam nadzieję, ze nie pominęłam niczego istotnego. Jeśli chciałabyś/chciałbyś coś dodać, to zapraszam. Im więcej wiedzy, tym mniej problemów ku drodze szczęśliwego posiadacza nowego auta.

blog CityJungle.pl

4 thoughts on “Zakup nowego auta- krok po kroku (czyli jak nie zabłądzić we mgle)

Komentarze są wyłączone.